Hidrojen Sülfür Gazı (H2S) Nedir? Tehlikeleri Nelerdir?

Garbage and Pollution at the Lakeside

Hidrojen Sülfür Gazı Nedir?
Hidrojen sülfür, kimyasal formülü H2S olan, renksiz, kötü kokulu (çürük yumurta benzeri), zehirli, aşındırıcı ve yanıcı bir gazdır. Lağım gazı veya kanalizasyon gazı olarak da bilinir.

Hidrojen sülfür doğada bataklık veya lağım gibi ortamlarda mikroorganizmaların yaptığı oksijensiz solunum ile ortaya çıkabilir. Volkanlardan sızan gazda, ham doğalgazda ve kuyu sularında da bulunabilir. Hidrojen sülfür havaya oranla 1.19 kat daha yoğun olduğu için zemine yakın yerlerde toplanır ve etrafa yayılır. Hidrojen sülfür güçlü kokusu nedeniyle insanlar tarafından varlığı kolayca fark edilse de burunda kısa sürede anozmiye (koku kaybı) neden olur. Bu durum insanlarda sahte bir güven duygusu oluşturarak ölümcül dozlarda hidrojen sülfüre maruz kalmaya neden olabilir.

Hidrojen sülfürün varlığını algılamada koku duyusu yeterli değildir, hidrojen sülfürün potansiyel olarak bulunabileceği ortamlarda profesyonel gaz dedektörleri kullanılarak algılama yapılmalıdır.

Hidrojen Sülfürün Tehlikeleri Nelerdir?
Hidrojen sülfür gazı insanlar için çok zehirli bir gazdır. Soluduğumuz havada %0,1 hidrojen sülfür bulunması halinde yalnızca birkaç dakikada bilinç kaybı ve ölüm gerçekleşir. (1000 ppm)

Az miktarda hidrojen sülfüre maruz kalmak dahi gözlerde ve solunum sisteminde tahriş, nefes tıkanıklığı, baygınlık, gözlerde iltihap, kızarma, ağrı, yaşarma, ışık korkusu, baş dönmesi, baş ağrısı, halsizlik, sinirlilik, uykusuzluk, sindirim sistemi bozukluklarına neden olur. ABD Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü’nün belirttiği limitlere göre, çalışma ortamında 10 ppm’e kadar hidrojen sülfür bulunması durumunda en fazla 10 dakika durulmalı, 100 ppm hidrojen sülfür bulunması halinde ise ortam derhal terkedilmelidir.

Hidrojen sülfür yalnızca zehirli olması ile tehlike oluşturmaz, aynı zamanda yanıcı-patlayıcı bir gazdır. Alt patlama limiti (LEL) %4 ve üst patlama limiti (UEL) %44 olan hidrojen sülfür gazı, özellikle kapalı ortamlarda birikip kaynak makinesi, çakmak, kıvılcım gibi bir kaynak ile alev alarak can ve mal kaybına neden olabilir.

Hidrojen sülfür gazı nasıl tespit edilir?
Hidrojen sülfür gazının güvenli bir şekilde tespit edilmesi için profesyonel gaz dedektörleri kullanılmalıdır. Karf&Scoot endüstriyel gaz dedektörlerinin GD2G serisinde, elektrokimyasal sensör teknolojisi kullanılarak istenen ölçüm aralığında güvenli ve doğru ölçüm yapılabilmektedir.

Personel ve tesis güvenliğiniz için tehlikeli gaz algılama teknolojileri yüksek öneme sahip çözümlerdir. Detaylı bilgi için aşağıdaki iletişim adreslerimizden veya iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Yazar: Karf&Scoot
İzinsiz kopyalanması ve kaynak gösterilmeden alıntılanması yasaktır.

Kaynaklar:
1- ABD Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü (NIOSH)
2- Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)

Bu Yazıyı Paylaş

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram

İlgili Ürünler

İlgili Yazılar