Hidrojen Sülfür Gazı (H2S) Nedir? Tehlikeleri Nelerdir?

Hidrojen Sülfür Gazı (H2S) Nedir? Tehlikeleri Nelerdir?
Garbage and Pollution at the Lakeside - Potential Hydrogen Sulfide Gas Environment
Paylaş:

1- Hidrojen Sülfür Gazı Nedir?

Hidrojen sülfür, kimyasal formülü H2S olan, renksiz, kötü kokulu (çürük yumurta benzeri), zehirli, aşındırıcı ve yanıcı bir gazdır. Lağım gazı veya kanalizasyon gazı olarak da bilinir.

Detaylı Hidrojen Sülfür kimyasal özellikleri için Tehlikeli Gazlar/H2S sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2- Hidrojen Sülfür Nerelerde Bulunur? Nasıl Oluşur?

Hidrojen sülfür doğada bataklık veya lağım gibi ortamlarda mikroorganizmaların yaptığı oksijensiz solunum ile ortaya çıkabilir. Volkanlardan sızan gazda, ham doğalgazda ve kuyu sularında da değişen miktarlarda bulunur. Hidrojen sülfür havaya oranla 1.19 kat daha yoğun olduğu için zemine yakın yerlerde toplanır ve etrafa yayılır. Hidrojen sülfür güçlü kokusu nedeniyle insanlar tarafından varlığı kolayca fark edilse de burunda kısa sürede anozmiye (koku kaybına) neden olur. Bu durum insanlarda sahte bir güven duygusu oluşturarak ölümcül dozlarda hidrojen sülfüre maruz kalmaya neden olabilir.

Hidrojen sülfürün varlığını algılamada koku duyusu yeterli değildir. Hidrojen sülfürün potansiyel olarak bulunabileceği ortamlarda profesyonel gaz dedektörleri kullanılarak algılama yapılmalıdır.

3- Hidrojen Sülfürün Tehlikeleri Nelerdir?

Hidrojen sülfür hem zehirleyici hem de yanıcı-patlayıcı nitelikte bir maddedir.

Zehirlilik

Hidrojen sülfür gazı insanlar için çok zehirli bir gazdır. Soluduğumuz havada %0,1 hidrojen sülfür bulunması halinde yalnızca birkaç dakikada bilinç kaybı ve ölüm gerçekleşir. (1000 ppm)

Az miktarda hidrojen sülfüre maruz kalmak dahi gözlerde ve solunum sisteminde tahriş, nefes tıkanıklığı, baygınlık, gözlerde iltihap, kızarma, ağrı, yaşarma, ışık korkusu, baş dönmesi, baş ağrısı, halsizlik, sinirlilik, uykusuzluk, sindirim sistemi bozukluklarına neden olur. ABD Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü’nün (NIOSH) belirttiği limitlere göre, çalışma ortamında 10 ppm’e kadar hidrojen sülfür bulunması durumunda 10 dakikadan fazla durulmamalı, 100 ppm hidrojen sülfür bulunması halinde ise ortam derhal terkedilmelidir.

Yanıcılık

Hidrojen sülfür yalnızca zehirli olması ile tehlike oluşturmaz, aynı zamanda yanıcı-patlayıcı bir gazdır. Alt patlama limiti (LEL) %4 ve üst patlama limiti (UEL) %44 olan hidrojen sülfür gazı, özellikle kapalı ortamlarda birikip kaynak makinesi, çakmak, kıvılcım gibi bir kaynak ile alev alarak patlamalara neden olabilir, can ve mal kaybına yol açabilir.

4- Hidrojen sülfür gazı tespiti nasıl yapılır?

Hidrojen sülfür gazının güvenli bir şekilde tespit edilmesi için elektrokimyasal sensör teknolojisine sahip profesyonel gaz dedektörleri kullanılmalıdır. Karf&Scoot GD2G Hidrojen Sülfür Dedektörü, hassas, hızlı ve güvenilir bir biçimde hidrojen sülfür gazını tespit eder. Analog ve dijital sinyal çıkışları sayesinde tek başına kullanılabileceği gibi tesisinizdeki ekipmanlarla da uyum içinde çalışabilir. Patlayıcı ortamlarda kullanıma uygundur, Atex belgesine sahiptir. Alüminyum ve paslanmaz çelikten üretilen sağlam gövdesi, zorlu endüstriyel şartlarda dahi kusursuz ölçüm imkanı sağlar. (Diğer gazlar ve ölçüm aralıkları için GD2G Elektrokimyasal Dedektör sayfamızı inceleyebilirsiniz.)

Tehlikeli gaz algılama teknolojileri, personel ve tesis güvenliğiniz için yüksek öneme sahip ekipmanlardır. Daha detaylı bilgi ve tesisinize özel gaz algılama çözümlerimiz için aşağıdaki iletişim adreslerimizden veya iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Yazar: Karf&Scoot
İzinsiz kopyalanması ve kaynak gösterilmeden alıntılanması yasaktır.

Kaynaklar:
1- ABD Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü (NIOSH)
2- Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)

İlgili Yazılar

Bültenimize Abone Olun

Yeni Ürünlerimiz Hakkında Bilgileri ve Son Yazılarımızı Kaçırmamak İçin Email Bültenimize Abone Olabilirsiniz